Vishay/Dale CRCW251212R0FKTG
CRCW251212R0FKTG picture photo
Mfg. Part Number
CRCW251212R0FKTG
Brief Description
RES SMD 12 OHM 1% 1W 2512
Datasheet Download
CRCW251212R0FKTG.pdf
Availability of CRCW251212R0FKTG
QUANTITY
CRCW251212R0FKTG Order Process
Ship out your order
Specifications of CRCW251212R0FKTG
Internal Part NumberEIS-CRCW251212R0FKTG
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesCRCW
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)12
Tolerance±1%
Power (Watts)1W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case2512 (6432 Metric)
Supplier Device Package2512 (6332 Metric)
Size / Dimension0.248" L x 0.124" W (6.30mm x 3.15mm)
Height0.028" (0.70mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CRCW251212R0FKTG
Related LinksCRCW2512, CRCW251212R0FKTG Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CRCW251212R0FKTG Details Description
Related parts for CRCW251212R0FKTG
IC REG LDO -5V 0.1A TO92-3 datasheet.pdf
CONN RCPT WALL MNT 19POS W/PIN datasheet.pdf
CAP CER 120PF 13KV R42 DISK datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 150W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 52V 100W datasheet.pdf
CAP FILM 0.47UF 5% 250VDC 5040 datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 100MA 125V datasheet.pdf
SWITCH ROCKER SPDT 5A 120V datasheet.pdf
IC USB 2.0-10/100 ETH CRTL 56QFN datasheet.pdf
IC OPAMP DUAL 8TSSOP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 16POS .100" datasheet.pdf