Vishay/Dale CRCW251213K0FKTG
CRCW251213K0FKTG picture photo
Mfg. Part Number
CRCW251213K0FKTG
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 13K OHM 1% 1W 2512
Datasheet Download
CRCW251213K0FKTG.pdf
Availability of CRCW251213K0FKTG
QUANTITY
CRCW251213K0FKTG Order Process
Ship out your order
Specifications of CRCW251213K0FKTG
Internal Part NumberEIS-CRCW251213K0FKTG
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package2,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesCRCW
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)13k
Tolerance±1%
Power (Watts)1W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case2512 (6432 Metric)
Supplier Device Package2512 (6332 Metric)
Size / Dimension0.248" L x 0.124" W (6.30mm x 3.15mm)
Height0.028" (0.70mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CRCW251213K0FKTG
Related LinksCRCW2512, CRCW251213K0FKTG Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CRCW251213K0FKTG Details Description
Related parts for CRCW251213K0FKTG
RES SMD 121 OHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 86POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
RES 13.3 OHM 1/20W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 59K OHM 0.1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CONV DC/DC 2W 12VIN +/-15VOUT datasheet.pdf
RES 2.43K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
FERRITE CORE TOROID 2.13UH N87 datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X9.5MM XCUT datasheet.pdf
CONN PLUG 41POS INLINE SKT datasheet.pdf
HD INDL NON-AMP APPLI datasheet.pdf
HD 38999 187C 187#23 PIN RECP datasheet.pdf
1,5UF 63V 5X11 datasheet.pdf