Vishay/Dale CRCW2512160RFKEG
CRCW2512160RFKEG picture photo
Mfg. Part Number
CRCW2512160RFKEG
Brief Description
RES SMD 160 OHM 1% 1W 2512
Datasheet Download
CRCW2512160RFKEG.pdf
Availability of CRCW2512160RFKEG
QUANTITY
CRCW2512160RFKEG Order Process
Ship out your order
Specifications of CRCW2512160RFKEG
Internal Part NumberEIS-CRCW2512160RFKEG
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesCRCW
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)160
Tolerance±1%
Power (Watts)1W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case2512 (6432 Metric)
Supplier Device Package2512 (6332 Metric)
Size / Dimension0.248" L x 0.124" W (6.30mm x 3.15mm)
Height0.028" (0.70mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CRCW2512160RFKEG
Related LinksCRCW2512, CRCW2512160RFKEG Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CRCW2512160RFKEG Details Description
Related parts for CRCW2512160RFKEG
SWITCH DIP FLUSH ACT 2POS SMD datasheet.pdf
IC REG LDO 3V/1.65V 8DFN datasheet.pdf
CAP CER 0.018UF 16V X7R 0402 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 80POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
IC OSC PROG TIMER 100KHZ 14SOIC datasheet.pdf
CONN PLUG 32POS STRAIGHT W/SCKT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 300W datasheet.pdf
OSC MEMS 14.31818MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
RES SMD 1K OHM 0.1% 1/4W J LEAD datasheet.pdf
CONN SEALING CAP M12 IP65/67/69K datasheet.pdf
CONN EDGECARD 36POS .156" datasheet.pdf