Vishay/Dale CRCW2512180RJNTG
CRCW2512180RJNTG picture photo
Mfg. Part Number
CRCW2512180RJNTG
Brief Description
RES SMD 180 OHM 5% 1W 2512
Datasheet Download
CRCW2512180RJNTG.pdf
Availability of CRCW2512180RJNTG
QUANTITY
CRCW2512180RJNTG Order Process
Ship out your order
Specifications of CRCW2512180RJNTG
Internal Part NumberEIS-CRCW2512180RJNTG
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesCRCW
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)180
Tolerance±5%
Power (Watts)1W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±200ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case2512 (6432 Metric)
Supplier Device Package2512 (6332 Metric)
Size / Dimension0.248" L x 0.124" W (6.30mm x 3.15mm)
Height0.028" (0.70mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CRCW2512180RJNTG
Related LinksCRCW2512, CRCW2512180RJNTG Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CRCW2512180RJNTG Details Description
Related parts for CRCW2512180RJNTG
IC MCU 8BIT 24KB FLASH 28SOIC datasheet.pdf
DIODE ZENER 8.2V 150MW EMD2 datasheet.pdf
SWITCH PHOTOLOGIC OPTICAL FLAG datasheet.pdf
IC SRAM 64KBIT 20NS 84PLCC datasheet.pdf
RES SMD 5.6K OHM 1% 1/2W MELF datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 150W datasheet.pdf
LED ARRAY XLAMP CXA2540 19MM WHT datasheet.pdf
CAP ALUM 4400UF 20% 40V FLATPACK datasheet.pdf
CAP FILM 0.36UF 5% 160VDC AXIAL datasheet.pdf