Vishay/Dale CRCW2512196RFKEG
CRCW2512196RFKEG picture photo
Mfg. Part Number
CRCW2512196RFKEG
Brief Description
RES SMD 196 OHM 1% 1W 2512
Datasheet Download
CRCW2512196RFKEG.pdf
Availability of CRCW2512196RFKEG
QUANTITY
CRCW2512196RFKEG Order Process
Ship out your order
Specifications of CRCW2512196RFKEG
Internal Part NumberEIS-CRCW2512196RFKEG
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesCRCW
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)196
Tolerance±1%
Power (Watts)1W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case2512 (6432 Metric)
Supplier Device Package2512 (6332 Metric)
Size / Dimension0.248" L x 0.124" W (6.30mm x 3.15mm)
Height0.028" (0.70mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CRCW2512196RFKEG
Related LinksCRCW2512, CRCW2512196RFKEG Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CRCW2512196RFKEG Details Description
Related parts for CRCW2512196RFKEG
TRANSFORMER AUDIO 5K IMED 75W datasheet.pdf
SWITCH PUSH SPDT 0.25A 28V datasheet.pdf
LED MINI PANEL YELLOW datasheet.pdf
CAP CER 22PF 6KV SL RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 400W datasheet.pdf
RES 1K OHM 1% 1/8W AXIAL datasheet.pdf
RES 13.7 OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 847K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
HEADER SOLDER TAIL 2.54MM datasheet.pdf
RES SMD 25 OHM 2% 5W 0505 datasheet.pdf