Vishay/Dale CRCW251219K1FKEGHP
CRCW251219K1FKEGHP picture photo
Mfg. Part Number
CRCW251219K1FKEGHP
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 19.1K OHM 1% 1.5W 2512
Datasheet Download
CRCW251219K1FKEGHP.pdf
Availability of CRCW251219K1FKEGHP
QUANTITY
CRCW251219K1FKEGHP Order Process
Ship out your order
Specifications of CRCW251219K1FKEGHP
Internal Part NumberEIS-CRCW251219K1FKEGHP
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesCRCW-HP Thick Film Chip Resistors
Featured ProductCRCW-HP Series Resistors
Standard Package2,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesCRCW-HP
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)19.1k
Tolerance±1%
Power (Watts)1.5W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200, Pulse Withstanding
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case2512 (6432 Metric)
Supplier Device Package2512 (6332 Metric)
Size / Dimension0.248" L x 0.124" W (6.30mm x 3.15mm)
Height0.028" (0.70mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CRCW251219K1FKEGHP
Related LinksCRCW25121, CRCW251219K1FKEGHP Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CRCW251219K1FKEGHP Details Description
Related parts for CRCW251219K1FKEGHP
CAP CER 1500PF 1KV NP0 1206 datasheet.pdf
CONVERTER DC/DC 15V 800MA 12W datasheet.pdf
HEADER 8POS STR DUAL INSUL 2ROW datasheet.pdf
CAP CER 0.047UF 25V X7R 0402 datasheet.pdf
CONN RCPT 32POS WALL MT W/SCKT datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 5POS PIN datasheet.pdf
BOARD EVAL FOR MAX2668 datasheet.pdf
CAT 6 PATCH CORD 14' WH datasheet.pdf
CAP ALUM 47UF 20% 200V SMD datasheet.pdf