Vishay/Dale CRCW25121K05FKTG
CRCW25121K05FKTG picture photo
Mfg. Part Number
CRCW25121K05FKTG
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 1.05K OHM 1% 1W 2512
Datasheet Download
CRCW25121K05FKTG.pdf
Availability of CRCW25121K05FKTG
QUANTITY
CRCW25121K05FKTG Order Process
Ship out your order
Specifications of CRCW25121K05FKTG
Internal Part NumberEIS-CRCW25121K05FKTG
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package2,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesCRCW
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)1.05k
Tolerance±1%
Power (Watts)1W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case2512 (6432 Metric)
Supplier Device Package2512 (6332 Metric)
Size / Dimension0.248" L x 0.124" W (6.30mm x 3.15mm)
Height0.028" (0.70mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CRCW25121K05FKTG
Related LinksCRCW2512, CRCW25121K05FKTG Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CRCW25121K05FKTG Details Description
Related parts for CRCW25121K05FKTG
RES SMD 487 OHM 0.1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 34POS .100 EYELET datasheet.pdf
CAP CER 4.7PF 50V NP0 0805 datasheet.pdf
IC MULTIPLEXER DUAL 8X1 28DIP datasheet.pdf
TRANS NPN 30V 0.1A SOT-23 datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 8 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
CABLE FLAT FLEX .5MM 21POS .178M datasheet.pdf
RES 68.9K OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 31 OHM 3W 0.1% WW AXIAL datasheet.pdf
IC OPAMP CURR SENSE 100KHZ 8TDFN datasheet.pdf
Connector Socket 20 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
RES 400 OHM 1W 5% AXIAL datasheet.pdf