Vishay/Dale CRCW25121M20FKTG
CRCW25121M20FKTG picture photo
Mfg. Part Number
CRCW25121M20FKTG
Brief Description
RES SMD 1.2M OHM 1% 1W 2512
Datasheet Download
CRCW25121M20FKTG.pdf
Availability of CRCW25121M20FKTG
QUANTITY
CRCW25121M20FKTG Order Process
Ship out your order
Specifications of CRCW25121M20FKTG
Internal Part NumberEIS-CRCW25121M20FKTG
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesCRCW
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)1.2M
Tolerance±1%
Power (Watts)1W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case2512 (6432 Metric)
Supplier Device Package2512 (6332 Metric)
Size / Dimension0.248" L x 0.124" W (6.30mm x 3.15mm)
Height0.028" (0.70mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CRCW25121M20FKTG
Related LinksCRCW2512, CRCW25121M20FKTG Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CRCW25121M20FKTG Details Description
Related parts for CRCW25121M20FKTG
IC COMP OPENDRN 1.6V DUAL 8-MSOP datasheet.pdf
RES SMD 66.5 OHM 0.5% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 50POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
Crystal 27.0000MHz 30ppm Series 50 Ohm -40°C - 85°C Surface Mount 4-SMD, No Lead (DFN, LCC) datasheet.pdf
RES 1.8M OHM 1/4W .5% AXIAL datasheet.pdf
RES 29.4K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
SHLD MINIMIZER DBL-ENDED STRT datasheet.pdf
CONN PLUG 4POS INLINE PIN datasheet.pdf