Vishay/Dale CRCW25121R20FKTG
CRCW25121R20FKTG picture photo
Mfg. Part Number
CRCW25121R20FKTG
Brief Description
RES SMD 1.2 OHM 1% 1W 2512
Datasheet Download
CRCW25121R20FKTG.pdf
Availability of CRCW25121R20FKTG
QUANTITY
CRCW25121R20FKTG Order Process
Ship out your order
Specifications of CRCW25121R20FKTG
Internal Part NumberEIS-CRCW25121R20FKTG
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesCRCW
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)1.2
Tolerance±1%
Power (Watts)1W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case2512 (6432 Metric)
Supplier Device Package2512 (6332 Metric)
Size / Dimension0.248" L x 0.124" W (6.30mm x 3.15mm)
Height0.028" (0.70mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CRCW25121R20FKTG
Related LinksCRCW2512, CRCW25121R20FKTG Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CRCW25121R20FKTG Details Description
Related parts for CRCW25121R20FKTG
MARKER TIE WRAP STD WR BLK 7.4" datasheet.pdf
IC XDCP 100TAP 50K 3-WIRE 8-SOIC datasheet.pdf
RES SMD 12K OHM 0.05% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 19POS WALL MT SCKT datasheet.pdf
PANEL PLASTIC 10.51X6.69X.13" datasheet.pdf
RES 74.1 OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 6POS JAM NUT W/PINS datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE 4PDT 5A 120V datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X30MM R-TAB T412 datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X15MM L-TAB T412 datasheet.pdf
RES 100K OHM 1/2W 5% AXIAL datasheet.pdf
SWITCH PUSH SPST-NO 0.005A 5V datasheet.pdf