Vishay/Dale CRCW2512220RJNEG
CRCW2512220RJNEG picture photo
Mfg. Part Number
CRCW2512220RJNEG
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 220 OHM 5% 1W 2512
Datasheet Download
CRCW2512220RJNEG.pdf
Availability of CRCW2512220RJNEG
QUANTITY
CRCW2512220RJNEG Order Process
Ship out your order
Specifications of CRCW2512220RJNEG
Internal Part NumberEIS-CRCW2512220RJNEG
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package2,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesCRCW
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)220
Tolerance±5%
Power (Watts)1W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±200ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case2512 (6432 Metric)
Supplier Device Package2512 (6332 Metric)
Size / Dimension0.248" L x 0.124" W (6.30mm x 3.15mm)
Height0.028" (0.70mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CRCW2512220RJNEG
Related LinksCRCW2512, CRCW2512220RJNEG Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CRCW2512220RJNEG Details Description
Related parts for CRCW2512220RJNEG
TRIMMER 1M OHM 0.15W SMD datasheet.pdf
RES SMD 3.65K OHM 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN HEADER 6 PWR 20SGL 2.36MM datasheet.pdf
IC OPAMP GP 5MHZ RRO 8MSOP datasheet.pdf
CONN MAGJACK 1PORT 100 BASE-T datasheet.pdf
RES SMD 0.15 OHM 5% 1.5W datasheet.pdf
DRIVER/AMPLIFIER FOR 20W MOTOR datasheet.pdf
EV-T2MBIE24-1ACDC-INFRA datasheet.pdf
SIDAC 160V DO15 datasheet.pdf