Vishay/Dale CRCW251227K0FKEGHP
CRCW251227K0FKEGHP picture photo
Mfg. Part Number
CRCW251227K0FKEGHP
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 27K OHM 1% 1.5W 2512
Datasheet Download
CRCW251227K0FKEGHP.pdf
Availability of CRCW251227K0FKEGHP
QUANTITY
CRCW251227K0FKEGHP Order Process
Ship out your order
Specifications of CRCW251227K0FKEGHP
Internal Part NumberEIS-CRCW251227K0FKEGHP
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesCRCW-HP Thick Film Chip Resistors
Featured ProductCRCW-HP Series Resistors
Standard Package2,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesCRCW-HP
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)27k
Tolerance±1%
Power (Watts)1.5W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200, Pulse Withstanding
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case2512 (6432 Metric)
Supplier Device Package2512 (6332 Metric)
Size / Dimension0.248" L x 0.124" W (6.30mm x 3.15mm)
Height0.028" (0.70mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CRCW251227K0FKEGHP
Related LinksCRCW25122, CRCW251227K0FKEGHP Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CRCW251227K0FKEGHP Details Description
Related parts for CRCW251227K0FKEGHP
RES SMD 91 OHM 5% 1W 2512 datasheet.pdf
MOSFET N-CH 200V 16A TO220AB datasheet.pdf
RES 2.7K OHM 1/2W 5% AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 0.027UF 250V X7R 1206 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS .100 EYELET datasheet.pdf
IC REG CTRLR BST PWM CM 20-SSOP datasheet.pdf
Crystal 6.1440MHz 30ppm 18pF 60 Ohm -10°C - 60°C Surface Mount 4-SMD, No Lead (DFN, LCC) datasheet.pdf
CONN RCPT 32POS W/PIN BOX datasheet.pdf
CAP ALUM 560UF 20% 35V RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 8V 300W datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS .156" datasheet.pdf