Vishay/Dale CRCW25122K37FKEG
CRCW25122K37FKEG picture photo
Mfg. Part Number
CRCW25122K37FKEG
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 2.37K OHM 1% 1W 2512
Datasheet Download
CRCW25122K37FKEG.pdf
Availability of CRCW25122K37FKEG
QUANTITY
CRCW25122K37FKEG Order Process
Ship out your order
Specifications of CRCW25122K37FKEG
Internal Part NumberEIS-CRCW25122K37FKEG
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package2,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesCRCW
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)2.37k
Tolerance±1%
Power (Watts)1W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case2512 (6432 Metric)
Supplier Device Package2512 (6332 Metric)
Size / Dimension0.248" L x 0.124" W (6.30mm x 3.15mm)
Height0.028" (0.70mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CRCW25122K37FKEG
Related LinksCRCW2512, CRCW25122K37FKEG Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CRCW25122K37FKEG Details Description
Related parts for CRCW25122K37FKEG
VARISTOR 184V 10KA DISC 20MM datasheet.pdf
RES SMD 9.1KOHM 0.25% 1/16W 0402 datasheet.pdf
IC MULTIPLEXER DUAL 4X1 16TSSOP datasheet.pdf
IDC CABLE - HKR10H/AE10M/HPK10H datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS R/A .125 SLD datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 9POS 5.08MM datasheet.pdf
FUSE PTC 6V .35A RESETTABLE 0805 datasheet.pdf
RES 226 OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 32 OHM 1/2W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES ARRAY 7 RES 100 OHM 14SOIC datasheet.pdf