Vishay/Dale CRCW25122K70FKTG
CRCW25122K70FKTG picture photo
Mfg. Part Number
CRCW25122K70FKTG
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 2.7K OHM 1% 1W 2512
Datasheet Download
CRCW25122K70FKTG.pdf
Availability of CRCW25122K70FKTG
QUANTITY
CRCW25122K70FKTG Order Process
Ship out your order
Specifications of CRCW25122K70FKTG
Internal Part NumberEIS-CRCW25122K70FKTG
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package2,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesCRCW
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)2.7k
Tolerance±1%
Power (Watts)1W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case2512 (6432 Metric)
Supplier Device Package2512 (6332 Metric)
Size / Dimension0.248" L x 0.124" W (6.30mm x 3.15mm)
Height0.028" (0.70mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CRCW25122K70FKTG
Related LinksCRCW2512, CRCW25122K70FKTG Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CRCW25122K70FKTG Details Description
Related parts for CRCW25122K70FKTG
IC VOICE REC/PL 10MIN EX 28TSOP datasheet.pdf
PATCHCORD STD BANA PLUG 18" BLK datasheet.pdf
IDC CABLE - CCE34S/AE34M/CCE34S datasheet.pdf
BATTERY PACK 12.0V 2500MAH NIMH datasheet.pdf
FRICTION LATCH HEADER-SR VERT datasheet.pdf
SENSOR PRESS 30PSI DIGITAL datasheet.pdf
ANVIL datasheet.pdf
RES CHAS MNT 30.1 OHM 1% 10W datasheet.pdf
CAP ALUM 200UF 20% 420V FLATPACK datasheet.pdf
DIN RAIL SLOTTED datasheet.pdf
RES SMD 845K OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf