Vishay/Dale CRCW25122K87FKTG
CRCW25122K87FKTG picture photo
Mfg. Part Number
CRCW25122K87FKTG
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 2.87K OHM 1% 1W 2512
Datasheet Download
CRCW25122K87FKTG.pdf
Availability of CRCW25122K87FKTG
QUANTITY
CRCW25122K87FKTG Order Process
Ship out your order
Specifications of CRCW25122K87FKTG
Internal Part NumberEIS-CRCW25122K87FKTG
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package2,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesCRCW
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)2.87k
Tolerance±1%
Power (Watts)1W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case2512 (6432 Metric)
Supplier Device Package2512 (6332 Metric)
Size / Dimension0.248" L x 0.124" W (6.30mm x 3.15mm)
Height0.028" (0.70mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CRCW25122K87FKTG
Related LinksCRCW2512, CRCW25122K87FKTG Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CRCW25122K87FKTG Details Description
Related parts for CRCW25122K87FKTG
DIODE SCHOTTKY 20V 500MA STMITE datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS .100 EYELET datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 50POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
EXT TOOL FOR POWER DBL LOK REC datasheet.pdf
RES SMD 137 OHM 0.1% 1/10W 0805 datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE DPDT 200MA 48V datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 75W datasheet.pdf
RES CHAS MNT 4.42 OHM 1% 5W datasheet.pdf
FIXED IND 750NH 19.8A 4 MOHM SMD datasheet.pdf
CONN RCPT 35POS BOX MNT W/SKTS datasheet.pdf