Vishay/Dale CRCW251236R0JNEG
CRCW251236R0JNEG picture photo
Mfg. Part Number
CRCW251236R0JNEG
Brief Description
RES SMD 36 OHM 5% 1W 2512
Datasheet Download
CRCW251236R0JNEG.pdf
Availability of CRCW251236R0JNEG
QUANTITY
CRCW251236R0JNEG Order Process
Ship out your order
Specifications of CRCW251236R0JNEG
Internal Part NumberEIS-CRCW251236R0JNEG
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesCRCW
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)36
Tolerance±5%
Power (Watts)1W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±200ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case2512 (6432 Metric)
Supplier Device Package2512 (6332 Metric)
Size / Dimension0.248" L x 0.124" W (6.30mm x 3.15mm)
Height0.028" (0.70mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CRCW251236R0JNEG
Related LinksCRCW2512, CRCW251236R0JNEG Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CRCW251236R0JNEG Details Description
Related parts for CRCW251236R0JNEG
CAP TANT 15UF 25V 10% AXIAL datasheet.pdf
IC REG LDO 5V 3A 5DDPAK datasheet.pdf
BATTERY LITHIUM 1.5V RECHARGE datasheet.pdf
CAP MICA 35PF 5% 500V SMD datasheet.pdf
IC ADC 12BIT SRL 73KSPS 8SOIC datasheet.pdf
CONN PLUG 3 POS STRAIGHT W/SCKT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 75W datasheet.pdf
CAP CER 2PF 100V NP0 0603 datasheet.pdf
CONN PLUG 21POS INLINE PIN datasheet.pdf