Vishay/Dale CRCW25123R40FKTG
CRCW25123R40FKTG picture photo
Mfg. Part Number
CRCW25123R40FKTG
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 3.4 OHM 1% 1W 2512
Datasheet Download
CRCW25123R40FKTG.pdf
Availability of CRCW25123R40FKTG
QUANTITY
CRCW25123R40FKTG Order Process
Ship out your order
Specifications of CRCW25123R40FKTG
Internal Part NumberEIS-CRCW25123R40FKTG
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package2,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesCRCW
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)3.4
Tolerance±1%
Power (Watts)1W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case2512 (6432 Metric)
Supplier Device Package2512 (6332 Metric)
Size / Dimension0.248" L x 0.124" W (6.30mm x 3.15mm)
Height0.028" (0.70mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CRCW25123R40FKTG
Related LinksCRCW2512, CRCW25123R40FKTG Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CRCW25123R40FKTG Details Description
Related parts for CRCW25123R40FKTG
IC VREF SERIES 5V 8SOIC datasheet.pdf
CTRLR TEMP SSR 480V 90A AC OUT datasheet.pdf
TC237H datasheet.pdf
RCPT 10ROW 400POS VERT SMD GOLD datasheet.pdf
RES 6.01K OHM 1W 1% AXIAL datasheet.pdf
TL4024-2, 110VAC PTL, 2NC+1NO+1N datasheet.pdf
LED COOL WHITE 2SMD datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 6 Circuit 0.250" (6.35mm) datasheet.pdf
CAP MICA 2400PF 1% 500V RADIAL datasheet.pdf
CRYSTAL 48.00 MHZ 8.0PF SMD datasheet.pdf
AC/DC DESKTOP ADAPTER 9V 10W datasheet.pdf