Vishay/Dale CRCW251243R0JNTG
CRCW251243R0JNTG picture photo
Mfg. Part Number
CRCW251243R0JNTG
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 43 OHM 5% 1W 2512
Datasheet Download
CRCW251243R0JNTG.pdf
Availability of CRCW251243R0JNTG
QUANTITY
CRCW251243R0JNTG Order Process
Ship out your order
Specifications of CRCW251243R0JNTG
Internal Part NumberEIS-CRCW251243R0JNTG
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package2,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesCRCW
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)43
Tolerance±5%
Power (Watts)1W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±200ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case2512 (6432 Metric)
Supplier Device Package2512 (6332 Metric)
Size / Dimension0.248" L x 0.124" W (6.30mm x 3.15mm)
Height0.028" (0.70mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CRCW251243R0JNTG
Related LinksCRCW2512, CRCW251243R0JNTG Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CRCW251243R0JNTG Details Description
Related parts for CRCW251243R0JNTG
TERM SOLDER TURRET .078"D .234"L datasheet.pdf
CONN EDGECARD 56POS .100 DIP SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 88POS .100 EXTEND datasheet.pdf
CONN EDGECARD 80POS .156 EXTEND datasheet.pdf
IC HEX DELAY ELEMENT 16-SOIC datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE 4PDT 5A 120V datasheet.pdf
HEAT SHRINK TUBING datasheet.pdf
CAP CER 330PF 50V NP0 RADIAL datasheet.pdf
ROUND STANDOFF M2.5 NYLON 93MM datasheet.pdf
SGE1510-2-0990A-5000C datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X20MM L-TAB datasheet.pdf
CAP CER 68PF 100V NP0 0603 datasheet.pdf