Vishay/Dale CRCW251248K7FKEG
CRCW251248K7FKEG picture photo
Mfg. Part Number
CRCW251248K7FKEG
Brief Description
RES SMD 48.7K OHM 1% 1W 2512
Datasheet Download
CRCW251248K7FKEG.pdf
Availability of CRCW251248K7FKEG
QUANTITY
CRCW251248K7FKEG Order Process
Ship out your order
Specifications of CRCW251248K7FKEG
Internal Part NumberEIS-CRCW251248K7FKEG
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesCRCW
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)48.7k
Tolerance±1%
Power (Watts)1W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case2512 (6432 Metric)
Supplier Device Package2512 (6332 Metric)
Size / Dimension0.248" L x 0.124" W (6.30mm x 3.15mm)
Height0.028" (0.70mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CRCW251248K7FKEG
Related LinksCRCW2512, CRCW251248K7FKEG Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CRCW251248K7FKEG Details Description
Related parts for CRCW251248K7FKEG
CONN HEADER .100 SINGL STR 24POS datasheet.pdf
IC VOLT DETECTOR 200MS SOT23-5 datasheet.pdf
RES SMD 22 OHM 1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
IC OPAMP GP 90KHZ RRO SOT23-8 datasheet.pdf