Vishay/Dale CRCW25124M75FKTG
CRCW25124M75FKTG picture photo
Mfg. Part Number
CRCW25124M75FKTG
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 4.75M OHM 1% 1W 2512
Datasheet Download
CRCW25124M75FKTG.pdf
Availability of CRCW25124M75FKTG
QUANTITY
CRCW25124M75FKTG Order Process
Ship out your order
Specifications of CRCW25124M75FKTG
Internal Part NumberEIS-CRCW25124M75FKTG
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package2,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesCRCW
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)4.75M
Tolerance±1%
Power (Watts)1W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case2512 (6432 Metric)
Supplier Device Package2512 (6332 Metric)
Size / Dimension0.248" L x 0.124" W (6.30mm x 3.15mm)
Height0.028" (0.70mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CRCW25124M75FKTG
Related LinksCRCW2512, CRCW25124M75FKTG Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CRCW25124M75FKTG Details Description
Related parts for CRCW25124M75FKTG
RES SMD 3.92K OHM 0.1% 1/8W 1206 datasheet.pdf
RELAY SSR 10A 280VAC DC IN PNL datasheet.pdf
CONN EDGECARD EXTEND 112POS .050 datasheet.pdf
CONN RCPT XSR 2POS .6MM IDC datasheet.pdf
CONV DC/DC 3W 9-36VIN +/-05VOUT datasheet.pdf
CONN HEADER 3POS .079" T/H TIN datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 20 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
RES 11.3K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 13K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
FAN AXIAL 172X38.5MM 48VDC WIRE datasheet.pdf
RES SMD 0.003 OHM 1% 7W 5931 datasheet.pdf