Vishay/Dale CRCW2512523RFKTG
CRCW2512523RFKTG picture photo
Mfg. Part Number
CRCW2512523RFKTG
Brief Description
RES SMD 523 OHM 1% 1W 2512
Datasheet Download
CRCW2512523RFKTG.pdf
Availability of CRCW2512523RFKTG
QUANTITY
CRCW2512523RFKTG Order Process
Ship out your order
Specifications of CRCW2512523RFKTG
Internal Part NumberEIS-CRCW2512523RFKTG
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesCRCW
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)523
Tolerance±1%
Power (Watts)1W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case2512 (6432 Metric)
Supplier Device Package2512 (6332 Metric)
Size / Dimension0.248" L x 0.124" W (6.30mm x 3.15mm)
Height0.028" (0.70mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CRCW2512523RFKTG
Related LinksCRCW2512, CRCW2512523RFKTG Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CRCW2512523RFKTG Details Description
Related parts for CRCW2512523RFKTG
RES 1.8K OHM 3W 5% AXIAL datasheet.pdf
CONN HEADER 20POS VERT PCB GOLD datasheet.pdf
IC FIFO 8KX18 LP 15NS 64QFP datasheet.pdf
RES 17.8 OHM 1/2W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 75W datasheet.pdf
RES SMD 18.2K OHM 1% 0.15W 0705 datasheet.pdf
HEATSHRINK MULTI WALL 1/8-48" BL datasheet.pdf
LED WARM WHITE 2700K 90CRI 2SMD datasheet.pdf
OSC MEMS PROG 7.0X5.0MM 3.3V datasheet.pdf