Vishay/Dale CRCW2512560KFKTG
CRCW2512560KFKTG picture photo
Mfg. Part Number
CRCW2512560KFKTG
Brief Description
RES SMD 560K OHM 1% 1W 2512
Datasheet Download
CRCW2512560KFKTG.pdf
Availability of CRCW2512560KFKTG
QUANTITY
CRCW2512560KFKTG Order Process
Ship out your order
Specifications of CRCW2512560KFKTG
Internal Part NumberEIS-CRCW2512560KFKTG
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesCRCW
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)560k
Tolerance±1%
Power (Watts)1W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case2512 (6432 Metric)
Supplier Device Package2512 (6332 Metric)
Size / Dimension0.248" L x 0.124" W (6.30mm x 3.15mm)
Height0.028" (0.70mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CRCW2512560KFKTG
Related LinksCRCW2512, CRCW2512560KFKTG Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CRCW2512560KFKTG Details Description
Related parts for CRCW2512560KFKTG
RES SMD 7.15M OHM 1% 1/10W 0402 datasheet.pdf
TERM BLOCK PCB 5.08MM 10POS OR datasheet.pdf
MODULE SOM LX800 GEODE WO/SODIMM datasheet.pdf
IC BUFF DVR 16BIT N-INV 48SSOP datasheet.pdf
LED EASYWHT WARM WHT 2700K 2SMD datasheet.pdf
TVS DIODE 12VWM 25.3VC SMA datasheet.pdf
RES 412K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
TVS DIODE 160VWM 259VC SOD123 datasheet.pdf
RES 50 OHM 1/2W .1% AXIAL datasheet.pdf