Vishay/Dale CRCW2512560RFKEHHP
CRCW2512560RFKEHHP picture photo
Mfg. Part Number
CRCW2512560RFKEHHP
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 560 OHM 1% 1.5W 2512
Datasheet Download
CRCW2512560RFKEHHP.pdf
Availability of CRCW2512560RFKEHHP
QUANTITY
CRCW2512560RFKEHHP Order Process
Ship out your order
Specifications of CRCW2512560RFKEHHP
Internal Part NumberEIS-CRCW2512560RFKEHHP
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesCRCW-HP Thick Film Chip Resistors
Featured ProductCRCW-HP Series Resistors
Standard Package4,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesCRCW-HP
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)560
Tolerance±1%
Power (Watts)1.5W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200, Pulse Withstanding
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case2512 (6432 Metric)
Supplier Device Package2512 (6332 Metric)
Size / Dimension0.248" L x 0.124" W (6.30mm x 3.15mm)
Height0.028" (0.70mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CRCW2512560RFKEHHP
Related LinksCRCW25125, CRCW2512560RFKEHHP Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CRCW2512560RFKEHHP Details Description
Related parts for CRCW2512560RFKEHHP
AC/DC CONVERTER 5V +/-12V 142W datasheet.pdf
IC OPAMP GP 800KHZ 8SOIC datasheet.pdf
SWITCH PUSH DPDT 0.4VA 28V datasheet.pdf
IC OPAMP JFET 4MHZ 8SO datasheet.pdf
CAP ALUM 27UF 20% 25V SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 6.5V 50W datasheet.pdf
CAP ALUM 2200UF 20% 350V SNAP datasheet.pdf
CAP TANT 15UF 10% 20V AXIAL datasheet.pdf
DPST ROCKER SWITCH datasheet.pdf
TERM BLOCK datasheet.pdf
CONN PLUG 43POS datasheet.pdf