Vishay/Dale CRCW2512562RFKEG
CRCW2512562RFKEG picture photo
Mfg. Part Number
CRCW2512562RFKEG
Brief Description
RES SMD 562 OHM 1% 1W 2512
Datasheet Download
CRCW2512562RFKEG.pdf
Availability of CRCW2512562RFKEG
QUANTITY
CRCW2512562RFKEG Order Process
Ship out your order
Specifications of CRCW2512562RFKEG
Internal Part NumberEIS-CRCW2512562RFKEG
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesCRCW
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)562
Tolerance±1%
Power (Watts)1W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case2512 (6432 Metric)
Supplier Device Package2512 (6332 Metric)
Size / Dimension0.248" L x 0.124" W (6.30mm x 3.15mm)
Height0.028" (0.70mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CRCW2512562RFKEG
Related LinksCRCW2512, CRCW2512562RFKEG Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CRCW2512562RFKEG Details Description
Related parts for CRCW2512562RFKEG
TERM BLOCK PLUG 10POS STR 3.5MM datasheet.pdf
ESD HANDLER 8X6-1/2X1 datasheet.pdf
CONN PLUG 3POS STRAIGHT W/SCKT datasheet.pdf
RES 46.4K OHM 1/2W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
RES 34 OHM 1W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CONN PLUG 15POS STRGHT W/PINS datasheet.pdf
IC REG CTRLR BCK BST PWM 38TSSOP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 100W datasheet.pdf
PREMO-FLEX 1.25 JMPR LGT 30 TYPE datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 15 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf