Vishay/Dale CRCW25125K10FKEG
CRCW25125K10FKEG picture photo
Mfg. Part Number
CRCW25125K10FKEG
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 5.1K OHM 1% 1W 2512
Datasheet Download
CRCW25125K10FKEG.pdf
Availability of CRCW25125K10FKEG
QUANTITY
CRCW25125K10FKEG Order Process
Ship out your order
Specifications of CRCW25125K10FKEG
Internal Part NumberEIS-CRCW25125K10FKEG
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package2,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesCRCW
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)5.1k
Tolerance±1%
Power (Watts)1W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case2512 (6432 Metric)
Supplier Device Package2512 (6332 Metric)
Size / Dimension0.248" L x 0.124" W (6.30mm x 3.15mm)
Height0.028" (0.70mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CRCW25125K10FKEG
Related LinksCRCW2512, CRCW25125K10FKEG Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CRCW25125K10FKEG Details Description
Related parts for CRCW25125K10FKEG
OPTOISOLTR 5KV 4CH TRANS 16-DIP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
CAP CER 100PF 100V NP0 RADIAL datasheet.pdf
PHOTODETECTOR SCHMITT SMD datasheet.pdf
CONV DC/DC 0.25W 5V IN 9V OUT datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON DPDT 8A 125V datasheet.pdf
SL-RLO21CC PLAST 2N/C + 1N/O QD datasheet.pdf
HEATSINK 45X40X12.7MM XCUT T766 datasheet.pdf
CONN RCPT 20POS PNL MNT PIN datasheet.pdf
CONN M8 FML 8POS datasheet.pdf
CRYSTAL 38.400 MHZ 6PF SMT datasheet.pdf