Vishay/Dale CRCW25125R62FNTG
CRCW25125R62FNTG picture photo
Mfg. Part Number
CRCW25125R62FNTG
Brief Description
RES SMD 5.62 OHM 1% 1W 2512
Datasheet Download
CRCW25125R62FNTG.pdf
Availability of CRCW25125R62FNTG
QUANTITY
CRCW25125R62FNTG Order Process
Ship out your order
Specifications of CRCW25125R62FNTG
Internal Part NumberEIS-CRCW25125R62FNTG
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesCRCW
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)5.62
Tolerance±1%
Power (Watts)1W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±200ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case2512 (6432 Metric)
Supplier Device Package2512 (6332 Metric)
Size / Dimension0.248" L x 0.124" W (6.30mm x 3.15mm)
Height0.028" (0.70mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CRCW25125R62FNTG
Related LinksCRCW2512, CRCW25125R62FNTG Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CRCW25125R62FNTG Details Description
Related parts for CRCW25125R62FNTG
BATTERY PACK NICAD 12.0V 2800MAH datasheet.pdf
IDC CABLE - MKS50K/MC50M/X datasheet.pdf
OPTOISO 7.5KV TRANS W/BASE 6DIP datasheet.pdf
RES SMD 787 OHM 0.1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 40POS .100 EXTEND datasheet.pdf
CORD COIL STANDARD 8-8 SILVER 5' datasheet.pdf
RES SMD 56.2K OHM 1% 1/2W 1206 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 100W datasheet.pdf
LSF-SMT 7.62/05/135 3.5 BK datasheet.pdf
MINIATURE TOGGLE SWITCH datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER 15V 5W datasheet.pdf