Vishay/Dale CRCW251268K1FKTG
CRCW251268K1FKTG picture photo
Mfg. Part Number
CRCW251268K1FKTG
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 68.1K OHM 1% 1W 2512
Datasheet Download
CRCW251268K1FKTG.pdf
Availability of CRCW251268K1FKTG
QUANTITY
CRCW251268K1FKTG Order Process
Ship out your order
Specifications of CRCW251268K1FKTG
Internal Part NumberEIS-CRCW251268K1FKTG
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package2,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesCRCW
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)68.1k
Tolerance±1%
Power (Watts)1W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case2512 (6432 Metric)
Supplier Device Package2512 (6332 Metric)
Size / Dimension0.248" L x 0.124" W (6.30mm x 3.15mm)
Height0.028" (0.70mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CRCW251268K1FKTG
Related LinksCRCW2512, CRCW251268K1FKTG Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CRCW251268K1FKTG Details Description
Related parts for CRCW251268K1FKTG
DUCT SOLID LGY 1X1.5"X 6' datasheet.pdf
CONN EDGECARD 14POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
IC CLK BUF DDR 233MHZ 1CIRC datasheet.pdf
WATERTIGHT PNL ADPT CONTRL LOGIC datasheet.pdf
IC REG BUCK ADJ 3A DL SYNC 24QFN datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 7.5V 75W datasheet.pdf
RES 40.2 OHM 1.5W 1% AXIAL datasheet.pdf
IC EEPROM 2KBIT 1MHZ 8UDFN datasheet.pdf
RES SMD 110K OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf