Vishay/Dale CRCW251268K1FKTG
CRCW251268K1FKTG picture photo
Mfg. Part Number
CRCW251268K1FKTG
Brief Description
RES SMD 68.1K OHM 1% 1W 2512
Datasheet Download
CRCW251268K1FKTG.pdf
Availability of CRCW251268K1FKTG
QUANTITY
CRCW251268K1FKTG Order Process
Ship out your order
Specifications of CRCW251268K1FKTG
Internal Part NumberEIS-CRCW251268K1FKTG
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)68.1k
Tolerance±1%
Power (Watts)1W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case2512 (6432 Metric)
Supplier Device Package2512 (6332 Metric)
Size / Dimension0.248" L x 0.124" W (6.30mm x 3.15mm)
Height0.028" (0.70mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CRCW251268K1FKTG
Related LinksCRCW2512, CRCW251268K1FKTG Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CRCW251268K1FKTG Details Description
Related parts for CRCW251268K1FKTG
IC REG SWITCHD CAP ADJ 10MSOP datasheet.pdf
FUSE GLASS 1.25A 250VAC 5X20MM datasheet.pdf
ROUND SPACER 0.085" NYLON 5/16" datasheet.pdf
IC REG BCK PROG 0.6A SYNC 10MSOP datasheet.pdf
CAP THIN FILM 15PF 50V 0603 datasheet.pdf
TVS DIODE 18VWM 29.2VC SMC datasheet.pdf
OSC XO 210.000MHZ LVDS SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 75W datasheet.pdf
RES SMD 37.4K OHM 2W 2512 WIDE datasheet.pdf
SWITCH SNAP ACTION 16A SPST datasheet.pdf
CONN EDGECARD 88POS .100" datasheet.pdf
CONN PLUG 13POS CABLE SKT datasheet.pdf