Vishay/Dale CRCW2512750KJNTG
CRCW2512750KJNTG picture photo
Mfg. Part Number
CRCW2512750KJNTG
Brief Description
RES SMD 750K OHM 5% 1W 2512
Datasheet Download
CRCW2512750KJNTG.pdf
Availability of CRCW2512750KJNTG
QUANTITY
CRCW2512750KJNTG Order Process
Ship out your order
Specifications of CRCW2512750KJNTG
Internal Part NumberEIS-CRCW2512750KJNTG
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package2,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesCRCW
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)750k
Tolerance±5%
Power (Watts)1W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±200ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case2512 (6432 Metric)
Supplier Device Package2512 (6332 Metric)
Size / Dimension0.248" L x 0.124" W (6.30mm x 3.15mm)
Height0.028" (0.70mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CRCW2512750KJNTG
Related LinksCRCW2512, CRCW2512750KJNTG Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CRCW2512750KJNTG Details Description
Related parts for CRCW2512750KJNTG
RES SMD 62K OHM 5% 1/2W 0805 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 36POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
RES SMD 30K OHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
RES SMD 6.8K OHM 1% 3/4W 2010 datasheet.pdf
DAC 12BIT SGL SPI/VREF 8DFN datasheet.pdf
RES 11.0 OHM 1W 5% AXIAL datasheet.pdf
RES 54K OHM 10W 5% AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 10UF 20% 350V RADIAL datasheet.pdf
SATA TERM POWER CABLE RCPT CRIMP datasheet.pdf
CAP ALUM 470UF 20% 10V RADIAL datasheet.pdf
IC MCU 32BIT 384KB FLASH 100LQFP datasheet.pdf
IC CLK BUFFER 1:1 1GHz datasheet.pdf