Vishay/Dale CRCW251275K0FKEG
CRCW251275K0FKEG picture photo
Mfg. Part Number
CRCW251275K0FKEG
Brief Description
RES SMD 75K OHM 1% 1W 2512
Datasheet Download
CRCW251275K0FKEG.pdf
Availability of CRCW251275K0FKEG
QUANTITY
CRCW251275K0FKEG Order Process
Ship out your order
Specifications of CRCW251275K0FKEG
Internal Part NumberEIS-CRCW251275K0FKEG
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package2,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesCRCW
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)75k
Tolerance±1%
Power (Watts)1W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case2512 (6432 Metric)
Supplier Device Package2512 (6332 Metric)
Size / Dimension0.248" L x 0.124" W (6.30mm x 3.15mm)
Height0.028" (0.70mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CRCW251275K0FKEG
Related LinksCRCW2512, CRCW251275K0FKEG Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CRCW251275K0FKEG Details Description
Related parts for CRCW251275K0FKEG
IC TXRX RS-232 5V W/CAPS 24-DIP datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 23POS R/A 5.08MM datasheet.pdf
IC TXRX RS485/422 5V ESD 8-SOIC datasheet.pdf
CONN MINI-JUMP SHUNT 2POS ..100" datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
TVS DIODE 5.8VWM MODULE datasheet.pdf
FILTER SW TRANS 6A 115/250VAC datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X35MM L-TAB datasheet.pdf
STRIP GUIDE REAR datasheet.pdf
CRYSTAL 38.000 MHZ 10PF SMT datasheet.pdf