Vishay/Dale CRCW251275R0JNTG
CRCW251275R0JNTG picture photo
Mfg. Part Number
CRCW251275R0JNTG
Brief Description
RES SMD 75 OHM 5% 1W 2512
Datasheet Download
CRCW251275R0JNTG.pdf
Availability of CRCW251275R0JNTG
QUANTITY
CRCW251275R0JNTG Order Process
Ship out your order
Specifications of CRCW251275R0JNTG
Internal Part NumberEIS-CRCW251275R0JNTG
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package2,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesCRCW
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)75
Tolerance±5%
Power (Watts)1W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±200ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case2512 (6432 Metric)
Supplier Device Package2512 (6332 Metric)
Size / Dimension0.248" L x 0.124" W (6.30mm x 3.15mm)
Height0.028" (0.70mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CRCW251275R0JNTG
Related LinksCRCW2512, CRCW251275R0JNTG Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CRCW251275R0JNTG Details Description
Related parts for CRCW251275R0JNTG
CONN RING 16-22 AWG #5/16 SOLIS datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 3 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
RES SMD 68 OHM 5% 1/2W 2010 datasheet.pdf
RES SMD 1.21K OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X9.5MM XCUT datasheet.pdf
HEATSINK 54X54X6MM XCUT T412 datasheet.pdf
RES SMD 320K OHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf