Bourns Inc. CRH0603-FW-1624ELF
CRH0603-FW-1624ELF picture photo
Mfg. Part Number
CRH0603-FW-1624ELF
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 1.62M OHM 1% 1/10W 0603
Datasheet Download
CRH0603-FW-1624ELF.pdf
Availability of CRH0603-FW-1624ELF
QUANTITY
CRH0603-FW-1624ELF Order Process
Ship out your order
Specifications of CRH0603-FW-1624ELF
Internal Part NumberEIS-CRH0603-FW-1624ELF
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Obsolescence/ EOLCRH,CRP Series Sep/2015
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesCRH0603
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)1.62M
Tolerance±1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionThick Film
Features-
Temperature Coefficient±200ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package0603
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height0.022" (0.55mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CRH0603-FW-1624ELF
Related LinksCRH0603-F, CRH0603-FW-1624ELF Datasheet, Bourns Inc. Distributor
CRH0603-FW-1624ELF Details Description
Related parts for CRH0603-FW-1624ELF
RES 1.5K OHM 1/4W 5% AXIAL datasheet.pdf
IC SWITCH SPST 8SOIC datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 21 Circuit 0.374" (9.50mm) datasheet.pdf
CAP CER 0.1UF 100V Z5U RADIAL datasheet.pdf
FUSE BOARD MOUNT 4A 250VAC RAD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 100W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 72V 50W datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 11POS SKT datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X30MM R-TAB T766 datasheet.pdf
CONN MALE 3POS datasheet.pdf