Bourns Inc. CRL0603-FW-R620ELF
CRL0603-FW-R620ELF picture photo
Mfg. Part Number
CRL0603-FW-R620ELF
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 0.62 OHM 1% 1/10W 0603
Datasheet Download
CRL0603-FW-R620ELF.pdf
Availability of CRL0603-FW-R620ELF
QUANTITY
CRL0603-FW-R620ELF Order Process
Ship out your order
Specifications of CRL0603-FW-R620ELF
Internal Part NumberEIS-CRL0603-FW-R620ELF
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationCRL0603 Material Declaration
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesCRL
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)0.62
Tolerance±1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionThick Film
Features-
Temperature Coefficient±200ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package0603
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height0.022" (0.55mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CRL0603-FW-R620ELF
Related LinksCRL0603-F, CRL0603-FW-R620ELF Datasheet, Bourns Inc. Distributor
CRL0603-FW-R620ELF Details Description
Related parts for CRL0603-FW-R620ELF
BARRIER BLOCK MARKER STRIP 14POS datasheet.pdf
IC MPU SUPERVISOR SOT23-5 datasheet.pdf
IC SUPERVISOR MPU DL SOT23-8 datasheet.pdf
CONVERTER MINIMOD DC/DC 7.5V 25W datasheet.pdf
DIODE ZENER 5.6V 225MW SOT23-3 datasheet.pdf
RES SMD 11K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONV DC/DC 165VIN 18.5VOUT 75W datasheet.pdf
CONN TAPERED WASHR FOR S SERIES datasheet.pdf
SWITCH PUSH SPST-NO 2A 250V datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 8POS INLINE SKT datasheet.pdf
10G DWDM TOSA 80KM LC RECEPTACLE datasheet.pdf
LITEPIPE 5MM RED TRANSP 1.13"L datasheet.pdf