Bourns Inc. CRL0805-FW-2R70ELF
CRL0805-FW-2R70ELF picture photo
Mfg. Part Number
CRL0805-FW-2R70ELF
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 2.7 OHM 1% 1/8W 0805
Datasheet Download
CRL0805-FW-2R70ELF.pdf
Availability of CRL0805-FW-2R70ELF
QUANTITY
CRL0805-FW-2R70ELF Order Process
Ship out your order
Specifications of CRL0805-FW-2R70ELF
Internal Part NumberEIS-CRL0805-FW-2R70ELF
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationCRL0805 Material Declaration
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesCRL
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)2.7
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionThick Film
Features-
Temperature Coefficient±200ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height0.024" (0.60mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CRL0805-FW-2R70ELF
Related LinksCRL0805-F, CRL0805-FW-2R70ELF Datasheet, Bourns Inc. Distributor
CRL0805-FW-2R70ELF Details Description
Related parts for CRL0805-FW-2R70ELF
RES SMD 4.3K OHM 0.5% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 72POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
MARKER SNAP-ON 8 15-19MM YELLOW datasheet.pdf
FIXED IND 270UH 350MA 2.4 OHM datasheet.pdf
1.25MM JMPR LGT 102 TYPE A 8POS datasheet.pdf
CONN RCPT 2POS JAM NUT SKT datasheet.pdf
IC PROSLIC FXS DUAL -110V 60QFN datasheet.pdf
FIXED IND 39NH 600MA 280 MOHM datasheet.pdf
DUBOX datasheet.pdf
CONN EDGECARD 14POS .050 THRUHL datasheet.pdf