Recom Power RP20-2412SA/P-HC
RP20-2412SA/P-HC picture photo
Mfg. Part Number
RP20-2412SA/P-HC
Brief Description
20W DC/DC CONV 1"X1" 1.6KV
Datasheet Download
RP20-2412SA/P-HC.pdf
Availability of RP20-2412SA/P-HC
QUANTITY
RP20-2412SA/P-HC Order Process
Ship out your order
Specifications of RP20-2412SA/P-HC
Internal Part NumberEIS-RP20-2412SA/P-HC
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package8
Category Power Supplies - Board Mount
FamilyDC DC Converters
SeriesPOWERLINE RP20-A
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)18V
Voltage - Input (Max)36V
Voltage - Output 112V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)1.67A
Power (Watts) - Manufacture Series20W
Voltage - Isolation1.6kV (1600V)
FeaturesRemote On/Off, OCP, OVP, SCP, UVLO
Mounting TypeThrough Hole
Package / Case6-SIP Module (6 Leads)
Size / Dimension1.00" L x 1.00" W x 0.39" H (25.4mm x 25.4mm x 10.0mm)
Operating Temperature-40°C ~ 90°C
Efficiency90%
Power (Watts) - Max20W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RP20-2412SA/P-HC
Related LinksRP20-241, RP20-2412SA/P-HC Datasheet, Recom Power Distributor
RP20-2412SA/P-HC Details Description
Related parts for RP20-2412SA/P-HC
FUSE GLASS 500MA 250VAC 2AG datasheet.pdf
CAP POLYMER 82UF 20% 2.5V SMD datasheet.pdf
SCREWDRIVER HEX 3MM datasheet.pdf
CAP CER 1000PF 100V C0G RADIAL datasheet.pdf
IC PWR SUPPLY CTRLR/MONITR 20QFN datasheet.pdf
CONN EDGECARD 72POS .156 EYELET datasheet.pdf
AC/DC CONVERTER 15V 20W datasheet.pdf
CAP ALUM 390UF 20% 250V SNAP datasheet.pdf
RES 28.13K OHM 1/2W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
FIXED IND 500UH 5A 160 MOHM TH datasheet.pdf
IC MIXER DBL-BAL LO AMP 8-MSOP datasheet.pdf
ATX PWR CONN 4 POS datasheet.pdf