Bourns Inc. CRL0805-JW-2R20ELF
CRL0805-JW-2R20ELF picture photo
Mfg. Part Number
CRL0805-JW-2R20ELF
Brief Description
RES SMD 2.2 OHM 5% 1/8W 0805
Datasheet Download
CRL0805-JW-2R20ELF.pdf
Availability of CRL0805-JW-2R20ELF
QUANTITY
CRL0805-JW-2R20ELF Order Process
Ship out your order
Specifications of CRL0805-JW-2R20ELF
Internal Part NumberEIS-CRL0805-JW-2R20ELF
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationCRL0805 Material Declaration
PCN Obsolescence/ EOLCRL Series EOL Aug/2015
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)2.2
Tolerance±5%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionThick Film
Features-
Temperature Coefficient±200ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height0.024" (0.60mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CRL0805-JW-2R20ELF
Related LinksCRL0805-J, CRL0805-JW-2R20ELF Datasheet, Bourns Inc. Distributor
CRL0805-JW-2R20ELF Details Description
Related parts for CRL0805-JW-2R20ELF
OSC 5.0V PROG TTL PWRDN 50PPM datasheet.pdf
IC HEX INVERTER 14SSOP datasheet.pdf
LED AMBER CLEAR 5MM ROUND T/H datasheet.pdf
TVS DIODE 7VWM 12VC AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 88.7 OHM 1/2W 1206 WIDE datasheet.pdf
INPUT MODULE 8 DIGITAL datasheet.pdf
Crystal 25.0000MHz 30ppm 20pF 40 Ohm -40°C - 85°C Surface Mount 2-SMD datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE DPST 5A 110V datasheet.pdf
CAP ALUM 680UF 20% 100V RADIAL datasheet.pdf