Bourns Inc. CRL0805-JW-2R40ELF
CRL0805-JW-2R40ELF picture photo
Mfg. Part Number
CRL0805-JW-2R40ELF
Brief Description
RES SMD 2.4 OHM 5% 1/8W 0805
Datasheet Download
CRL0805-JW-2R40ELF.pdf
Availability of CRL0805-JW-2R40ELF
QUANTITY
CRL0805-JW-2R40ELF Order Process
Ship out your order
Specifications of CRL0805-JW-2R40ELF
Internal Part NumberEIS-CRL0805-JW-2R40ELF
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationCRL0805 Material Declaration
PCN Obsolescence/ EOLCRL Series EOL Aug/2015
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)2.4
Tolerance±5%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionThick Film
Features-
Temperature Coefficient±200ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height0.024" (0.60mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CRL0805-JW-2R40ELF
Related LinksCRL0805-J, CRL0805-JW-2R40ELF Datasheet, Bourns Inc. Distributor
CRL0805-JW-2R40ELF Details Description
Related parts for CRL0805-JW-2R40ELF
SWITCH PUSH DPST-NO 6A 125V datasheet.pdf
IC TEMP SWITCH SOT23-5 datasheet.pdf
SWITCH ROCKER SPDT 6A 125V datasheet.pdf
CAP CER 0.039UF 25V X7R 0603 datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 12POS 45DEG 3.5MM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 85V 50W datasheet.pdf
RES 549 OHM 1% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
CONN EDGECARD 105POS .050 THRUHL datasheet.pdf
WASHER FLAT 3/8 STAINLESS STEEL datasheet.pdf
CONN RCPT 21POS WALL MNT SCKT datasheet.pdf