Bourns Inc. CRL0805-JW-3R30ELF
CRL0805-JW-3R30ELF picture photo
Mfg. Part Number
CRL0805-JW-3R30ELF
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 3.3 OHM 5% 1/8W 0805
Datasheet Download
CRL0805-JW-3R30ELF.pdf
Availability of CRL0805-JW-3R30ELF
QUANTITY
CRL0805-JW-3R30ELF Order Process
Ship out your order
Specifications of CRL0805-JW-3R30ELF
Internal Part NumberEIS-CRL0805-JW-3R30ELF
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationCRL0805 Material Declaration
PCN Obsolescence/ EOLCRL Series EOL Aug/2015
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesCRL
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)3.3
Tolerance±5%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionThick Film
Features-
Temperature Coefficient±200ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height0.024" (0.60mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CRL0805-JW-3R30ELF
Related LinksCRL0805-J, CRL0805-JW-3R30ELF Datasheet, Bourns Inc. Distributor
CRL0805-JW-3R30ELF Details Description
Related parts for CRL0805-JW-3R30ELF
SWITCH TACTILE SPST-NO 0.05A 12V datasheet.pdf
IC REG BUCK 1.875V 0.6A SOT23 datasheet.pdf
CONN MAGJACK 1PORT 100 BASE-T datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 75W datasheet.pdf
SCR FAST SW 600V 250A TO200AB datasheet.pdf