Bourns Inc. CRL0805-JW-R470ELF
CRL0805-JW-R470ELF picture photo
Mfg. Part Number
CRL0805-JW-R470ELF
Brief Description
RES SMD 0.47 OHM 5% 1/8W 0805
Datasheet Download
CRL0805-JW-R470ELF.pdf
Availability of CRL0805-JW-R470ELF
QUANTITY
CRL0805-JW-R470ELF Order Process
Ship out your order
Specifications of CRL0805-JW-R470ELF
Internal Part NumberEIS-CRL0805-JW-R470ELF
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationCRL0805 Material Declaration
Standard Package5,000
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)0.47
Tolerance±5%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionThick Film
Features-
Temperature Coefficient±200ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height0.024" (0.60mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CRL0805-JW-R470ELF
Related LinksCRL0805-J, CRL0805-JW-R470ELF Datasheet, Bourns Inc. Distributor
CRL0805-JW-R470ELF Details Description
Related parts for CRL0805-JW-R470ELF
IC DRIVER HI-SIDE 6A 8-SOIC datasheet.pdf
MOSFET N-CH 100V 10A IPAK datasheet.pdf
CONN RCPT .100" 15POS GOLD T/H datasheet.pdf
LED LIGHT PIPE AMBER FLEX 6.5" datasheet.pdf
TRIMMER 100 OHM 0.25W SMD datasheet.pdf
RES 4.6K OHM 10W 5% AXIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 150W datasheet.pdf
RES 27.4 OHM 1% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
RES 1K OHM 2W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 5A 120V datasheet.pdf
MOD IR RCVR 36KHZ TOP VIEW datasheet.pdf