Bourns Inc. CRL1206-JW-2R20ELF
CRL1206-JW-2R20ELF picture photo
Mfg. Part Number
CRL1206-JW-2R20ELF
Brief Description
RES SMD 2.2 OHM 5% 1/4W 1206
Datasheet Download
CRL1206-JW-2R20ELF.pdf
Availability of CRL1206-JW-2R20ELF
QUANTITY
CRL1206-JW-2R20ELF Order Process
Ship out your order
Specifications of CRL1206-JW-2R20ELF
Internal Part NumberEIS-CRL1206-JW-2R20ELF
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)2.2
Tolerance±5%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionThick Film
Features-
Temperature Coefficient±200ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package1206
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height0.028" (0.70mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CRL1206-JW-2R20ELF
Related LinksCRL1206-J, CRL1206-JW-2R20ELF Datasheet, Bourns Inc. Distributor
CRL1206-JW-2R20ELF Details Description
Related parts for CRL1206-JW-2R20ELF
RES SMD 25.5K OHM 1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
RES SMD 47K OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
MCU 8BIT 4K FLASH SDIP32 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 85V 75W datasheet.pdf
RES 280 OHM 5W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CAP TANT 220UF 20% 60V AXIAL datasheet.pdf
HERMETIC THERMOSTAT datasheet.pdf
RES 4.78K OHM 1W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN EDGECARD 100POS .100" datasheet.pdf
HEATSINK 25X25X20MM L-TAB datasheet.pdf
CAP TANT 10UF 5% 15V 2214 datasheet.pdf
CONN RCPT CPC 37POS PANEL MOUNT datasheet.pdf