Bourns Inc. CRL1206-JW-R082ELF
CRL1206-JW-R082ELF picture photo
Mfg. Part Number
CRL1206-JW-R082ELF
Brief Description
RES SMD 0.082 OHM 5% 1/4W 1206
Datasheet Download
CRL1206-JW-R082ELF.pdf
Availability of CRL1206-JW-R082ELF
QUANTITY
CRL1206-JW-R082ELF Order Process
Ship out your order
Specifications of CRL1206-JW-R082ELF
Internal Part NumberEIS-CRL1206-JW-R082ELF
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)0.082
Tolerance±5%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionThick Film
Features-
Temperature Coefficient±200ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package1206
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height0.028" (0.70mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CRL1206-JW-R082ELF
Related LinksCRL1206-J, CRL1206-JW-R082ELF Datasheet, Bourns Inc. Distributor
CRL1206-JW-R082ELF Details Description
Related parts for CRL1206-JW-R082ELF
LIGHT PIPE 2.8MM 2POS RA SMD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
RES SMD 300K OHM 5% 1/3W 0805 datasheet.pdf
CONV DC/DC 2W +/-24VOUT SMD datasheet.pdf
RES SMD 0.1 OHM 5% 1/3W 0805 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 95V 25W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 72V 150W datasheet.pdf
RES 500 OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONN PLUG 3POS INLINE W/SKTS datasheet.pdf
SWITCH ROTARY SP3T datasheet.pdf
CAP ALUM 470UF 20% 25V RADIAL datasheet.pdf