Bourns Inc. CRL2010-JW-2R20ELF
CRL2010-JW-2R20ELF picture photo
Mfg. Part Number
CRL2010-JW-2R20ELF
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 2.2 OHM 5% 1/2W 2010
Datasheet Download
CRL2010-JW-2R20ELF.pdf
Availability of CRL2010-JW-2R20ELF
QUANTITY
CRL2010-JW-2R20ELF Order Process
Ship out your order
Specifications of CRL2010-JW-2R20ELF
Internal Part NumberEIS-CRL2010-JW-2R20ELF
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Obsolescence/ EOLCRL Series EOL Aug/2015
Standard Package4,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesCRL
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)2.2
Tolerance±5%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionThick Film
Features-
Temperature Coefficient±200ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case2010 (5025 Metric)
Supplier Device Package2010
Size / Dimension0.197" L x 0.098" W (5.00mm x 2.50mm)
Height0.028" (0.70mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CRL2010-JW-2R20ELF
Related LinksCRL2010-J, CRL2010-JW-2R20ELF Datasheet, Bourns Inc. Distributor
CRL2010-JW-2R20ELF Details Description
Related parts for CRL2010-JW-2R20ELF
IC REG LDO 6V 1A TO252-3 datasheet.pdf
EDGECARD PCI 184PS .050 R/A 3.3V datasheet.pdf
CONN PLUG 13POS STRAIGHT W/SCKT datasheet.pdf
LED XLAMP NEUTRAL WHT 4750K 2SMD datasheet.pdf
MOTOR SERVO AC ABS BK K WP 400W datasheet.pdf
RES 0.475 OHM 1W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
BIG CHIP LED HB MODULE WHITE datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X25MM R-TAB T766 datasheet.pdf
HEATSINK 25X25X15MM R-TAB T412 datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X12MM XCUT datasheet.pdf
DIODE ZENER 5.6V 225MW SOT23-3 datasheet.pdf