Bourns Inc. CRL2010-JW-2R70ELF
CRL2010-JW-2R70ELF picture photo
Mfg. Part Number
CRL2010-JW-2R70ELF
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 2.7 OHM 5% 1/2W 2010
Datasheet Download
CRL2010-JW-2R70ELF.pdf
Availability of CRL2010-JW-2R70ELF
QUANTITY
CRL2010-JW-2R70ELF Order Process
Ship out your order
Specifications of CRL2010-JW-2R70ELF
Internal Part NumberEIS-CRL2010-JW-2R70ELF
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Obsolescence/ EOLCRL Series EOL Aug/2015
Standard Package4,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesCRL
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)2.7
Tolerance±5%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionThick Film
Features-
Temperature Coefficient±200ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case2010 (5025 Metric)
Supplier Device Package2010
Size / Dimension0.197" L x 0.098" W (5.00mm x 2.50mm)
Height0.028" (0.70mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CRL2010-JW-2R70ELF
Related LinksCRL2010-J, CRL2010-JW-2R70ELF Datasheet, Bourns Inc. Distributor
CRL2010-JW-2R70ELF Details Description
Related parts for CRL2010-JW-2R70ELF
RELAY GEN PURPOSE DPDT 10A 240V datasheet.pdf
CONN EDGE DUAL .050 SMD 100 POS datasheet.pdf
IC LED Driver DC DC Regulator Analog, PWM Dimming 40mA Backlight 28-HTSSOP datasheet.pdf
IC 8051 MCU FLASH 32K 32LQFP datasheet.pdf
OSC VCXO 196.608MHZ LVPECL SMD datasheet.pdf
RES ARRAY 4 RES 7.6M OHM 1206 datasheet.pdf
RES SMD 1.5K OHM 1/4W 0805 WIDE datasheet.pdf
IC MONITOR OCTAL 16MSOP datasheet.pdf
CONN RCPT 5POS BOX MNT W/SKTS datasheet.pdf
CAP CER 2200PF 450V C0G 0805 datasheet.pdf