Bourns Inc. CRL2010-JW-5R10ELF
CRL2010-JW-5R10ELF picture photo
Mfg. Part Number
CRL2010-JW-5R10ELF
Brief Description
RES SMD 5.1 OHM 5% 1/2W 2010
Datasheet Download
CRL2010-JW-5R10ELF.pdf
Availability of CRL2010-JW-5R10ELF
QUANTITY
CRL2010-JW-5R10ELF Order Process
Ship out your order
Specifications of CRL2010-JW-5R10ELF
Internal Part NumberEIS-CRL2010-JW-5R10ELF
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)5.1
Tolerance±5%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionThick Film
Features-
Temperature Coefficient±200ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case2010 (5025 Metric)
Supplier Device Package2010
Size / Dimension0.197" L x 0.098" W (5.00mm x 2.50mm)
Height0.028" (0.70mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CRL2010-JW-5R10ELF
Related LinksCRL2010-J, CRL2010-JW-5R10ELF Datasheet, Bourns Inc. Distributor
CRL2010-JW-5R10ELF Details Description
Related parts for CRL2010-JW-5R10ELF
RELAY OPTO AC/DC 600V 40MA 8-SMD datasheet.pdf
Crystal 46.6084kHz 20ppm 11pF 20 kOhm -10°C - 60°C Through Hole Cylindrical Can, Radial datasheet.pdf
IC CLK GEN CPU 400MHZ 2CIRC datasheet.pdf
FUSE BOARD MNT 5A 125VAC/VDC RAD datasheet.pdf
CONN HEADER VERT 28POS .100 30AU datasheet.pdf
HEATSHRINK MOLDED Y BOOT EPB ADH datasheet.pdf
TRIMMER 50K OHM 0.75W PC PIN datasheet.pdf
RES SMD 9.31K OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
HOOK-UP SOLID 24AWG RED 100' datasheet.pdf
RES 2.7 OHM 8W 1% TO220 datasheet.pdf
CONN RCPT 8POS CBL MNT W/PINS datasheet.pdf
RES 30K OHM 0.6W 0.5% AXIAL datasheet.pdf