Bourns Inc. CRL2010-JW-R120ELF
CRL2010-JW-R120ELF picture photo
Mfg. Part Number
CRL2010-JW-R120ELF
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 0.12 OHM 5% 1/2W 2010
Datasheet Download
CRL2010-JW-R120ELF.pdf
Availability of CRL2010-JW-R120ELF
QUANTITY
CRL2010-JW-R120ELF Order Process
Ship out your order
Specifications of CRL2010-JW-R120ELF
Internal Part NumberEIS-CRL2010-JW-R120ELF
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package4,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesCRL
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)0.12
Tolerance±5%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionThick Film
Features-
Temperature Coefficient±200ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case2010 (5025 Metric)
Supplier Device Package2010
Size / Dimension0.197" L x 0.098" W (5.00mm x 2.50mm)
Height0.028" (0.70mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CRL2010-JW-R120ELF
Related LinksCRL2010-J, CRL2010-JW-R120ELF Datasheet, Bourns Inc. Distributor
CRL2010-JW-R120ELF Details Description
Related parts for CRL2010-JW-R120ELF
CONN FPC VERT 14POS 0.50MM SMD datasheet.pdf
DIP CABLE - HDM40H/AE40G/HDM40H datasheet.pdf
BATTERY CHARGER/DUAL OUT PUT datasheet.pdf
IC COMPARATOR MAGNITUDE 20SO datasheet.pdf
RES MO 1W 48.7K OHM 1% AXIAL datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 64KB FLASH 44QFN datasheet.pdf
RES 47K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
SYSBUS TRANS.TYPE K 120V datasheet.pdf
CONN PLUG W/PINS datasheet.pdf
IC DSP FLOAT/FIXED 500MHZ 576BGA datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 25 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf