Recom Power REC7.5-1212DRW/H2/A/M/SMD/CTRL
REC7.5-1212DRW/H2/A/M/SMD/CTRL picture photo
Mfg. Part Number
REC7.5-1212DRW/H2/A/M/SMD/CTRL
Brief Description
CONV DC/DC 7.5W 9-18VIN +/-12V
Datasheet Download
REC7.5-1212DRW/H2/A/M/SMD/CTRL.pdf
Availability of REC7.5-1212DRW/H2/A/M/SMD/CTRL
QUANTITY
REC7.5-1212DRW/H2/A/M/SMD/CTRL Order Process
Ship out your order
Specifications of REC7.5-1212DRW/H2/A/M/SMD/CTRL
Internal Part NumberEIS-REC7.5-1212DRW/H2/A/M/SMD/CTRL
TypeIsolated Module
Number of Outputs2
Voltage - Input (Min)9V
Voltage - Input (Max)18V
Voltage - Output 112V
Voltage - Output 2-12V
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)312mA, 312mA
Power (Watts) - Manufacture Series8W
Voltage - Isolation2kV (2000V)
FeaturesRemote On/Off, SCP
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case24-SMD Module (18 Leads)
Size / Dimension1.26" L x 0.78" W x 0.44" H (32.0mm x 19.9mm x 11.2mm)
Operating Temperature-40°C ~ 71°C
Efficiency85%
Power (Watts) - Max8W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)REC7.5-1212DRW/H2/A/M/SMD/CTRL
Related LinksREC7.5-1212DRW/, REC7.5-1212DRW/H2/A/M/SMD/CTRL Datasheet, Recom Power Distributor
REC7.5-1212DRW/H2/A/M/SMD/CTRL Details Description
Related parts for REC7.5-1212DRW/H2/A/M/SMD/CTRL
FIXED IND 500UH 106MA 11.3 OHM datasheet.pdf
RES SMD 21.5 OHM 0.5% 1/16W 0402 datasheet.pdf
RES SMD 23.7 OHM 0.25% 1/4W 1206 datasheet.pdf
LIGHT PIPE 4 ELEMENT SNAP-IN datasheet.pdf
CONV DC/DC 1W 12VIN 5V SIP 5.2KV datasheet.pdf
LED RED CLEAR 2SMD datasheet.pdf
CONN SPADE FLANGE 22-16AWG #6 datasheet.pdf
CONN PLUG HOUSING 6POS PNL MNT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 50W datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 6POS 3.81MM datasheet.pdf
CONN EDGECARD 60POS .100" datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 5POS SKT datasheet.pdf