Bourns Inc. CRM1206-FX-2201ELF
CRM1206-FX-2201ELF picture photo
Mfg. Part Number
CRM1206-FX-2201ELF
Brief Description
RES SMD 2.2K OHM 1% 1/2W 1206
Datasheet Download
CRM1206-FX-2201ELF.pdf
Availability of CRM1206-FX-2201ELF
QUANTITY
CRM1206-FX-2201ELF Order Process
Ship out your order
Specifications of CRM1206-FX-2201ELF
Internal Part NumberEIS-CRM1206-FX-2201ELF
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package5,000
SeriesCRM1206
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)2.2k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionThick Film
FeaturesCurrent Sense, Pulse Withstanding
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package1206
Size / Dimension0.122" L x 0.063" W (3.10mm x 1.60mm)
Height0.026" (0.65mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CRM1206-FX-2201ELF
Related LinksCRM1206-F, CRM1206-FX-2201ELF Datasheet, Bourns Inc. Distributor
CRM1206-FX-2201ELF Details Description
Related parts for CRM1206-FX-2201ELF
TERM BLOCK HDR 5POS R/A 5.08MM datasheet.pdf
MODULE XFRMR QUAD ETHR LAN40SOIC datasheet.pdf
CAP PUSHBUTTON ROUND BLACK datasheet.pdf
CABLE FLAT FLEX 8" 0.50MM 9POS datasheet.pdf
IC CRYPTO 4.5KB SWI 8SOIC datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 50W datasheet.pdf
CAP CER 0.40PF 25V NP0 0402 datasheet.pdf
CONN HEADER BKWY DL TIN 26POS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 600W datasheet.pdf
KIT, MINI SEAL SPLICE, BATT TL datasheet.pdf
FIXED IND 2.2UH 1.3A 176 MOHM datasheet.pdf
SENSOR/ACTUATOR CABLE 8POS datasheet.pdf