Bourns Inc. CRM1206-FX-26R1ELF
CRM1206-FX-26R1ELF picture photo
Mfg. Part Number
CRM1206-FX-26R1ELF
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 26.1 OHM 1% 1/2W 1206
Datasheet Download
CRM1206-FX-26R1ELF.pdf
Availability of CRM1206-FX-26R1ELF
QUANTITY
CRM1206-FX-26R1ELF Order Process
Ship out your order
Specifications of CRM1206-FX-26R1ELF
Internal Part NumberEIS-CRM1206-FX-26R1ELF
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesCRM1206
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)26.1
Tolerance±1%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionThick Film
FeaturesCurrent Sense, Pulse Withstanding
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package1206
Size / Dimension0.122" L x 0.063" W (3.10mm x 1.60mm)
Height0.026" (0.65mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CRM1206-FX-26R1ELF
Related LinksCRM1206-F, CRM1206-FX-26R1ELF Datasheet, Bourns Inc. Distributor
CRM1206-FX-26R1ELF Details Description
Related parts for CRM1206-FX-26R1ELF
IC OPAMP GP 5MHZ RRO 8UMAX datasheet.pdf
CONN EDGECARD 56POS .156 EXTEND datasheet.pdf
CAP CER 1.8PF 500V 1111 datasheet.pdf
CAP CER 680PF 100V X7R RADIAL datasheet.pdf
BOX PLASTIC GRY 13.77"L X 11.9"W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.5V 75W datasheet.pdf
MP CONFIGURABLE POWER SUPPLY datasheet.pdf
IC MCU 32BIT 1MB FLASH 100LQFP datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 800V 1.5A DO214AA datasheet.pdf