Vishay/Dale CMF554K7000FHBF
CMF554K7000FHBF picture photo
Mfg. Part Number
CMF554K7000FHBF
Brief Description
RES 4.7K OHM 1/2W 1% AXIAL
Datasheet Download
CMF554K7000FHBF.pdf
Availability of CMF554K7000FHBF
QUANTITY
CMF554K7000FHBF Order Process
Ship out your order
Specifications of CMF554K7000FHBF
Internal Part NumberEIS-CMF554K7000FHBF
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package100
SeriesCMF
PackagingBulk
Resistance (Ohms)4.7k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 175°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CMF554K7000FHBF
Related LinksCMF554K, CMF554K7000FHBF Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CMF554K7000FHBF Details Description
Related parts for CMF554K7000FHBF
TRANS PNP 45V 0.1A TO-92 datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 16POS R/A 3.5MM datasheet.pdf
CAP CER 10UF 10V Y5V 1210 datasheet.pdf
IC REG LINEAR 5V 6-TDFN datasheet.pdf
IC COIL DRIVER PAR 5PENTAWATTHV datasheet.pdf
CONN PLUG 15POS STRAIGHT W/SCKT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 150W datasheet.pdf
CONN HEADER .100" SNGL STR 8POS datasheet.pdf
RES 1.8K OHM 1/10W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES CHAS MNT 0.215 OHM 1% 5W datasheet.pdf
FUSE BF1 58V NO HOLES 100A datasheet.pdf