Bourns Inc. CRM1206-FX-4703ELF
CRM1206-FX-4703ELF picture photo
Mfg. Part Number
CRM1206-FX-4703ELF
Brief Description
RES SMD 470K OHM 1% 1/2W 1206
Datasheet Download
CRM1206-FX-4703ELF.pdf
Availability of CRM1206-FX-4703ELF
QUANTITY
CRM1206-FX-4703ELF Order Process
Ship out your order
Specifications of CRM1206-FX-4703ELF
Internal Part NumberEIS-CRM1206-FX-4703ELF
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package5,000
SeriesCRM1206
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)470k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionThick Film
FeaturesCurrent Sense, Pulse Withstanding
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package1206
Size / Dimension0.122" L x 0.063" W (3.10mm x 1.60mm)
Height0.026" (0.65mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CRM1206-FX-4703ELF
Related LinksCRM1206-F, CRM1206-FX-4703ELF Datasheet, Bourns Inc. Distributor
CRM1206-FX-4703ELF Details Description
Related parts for CRM1206-FX-4703ELF
DISPLAY 4X7 HEX LOW POWER HER datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
RES SMD 750 OHM 1% 1W 0207 datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 18 Circuit 0.250" (6.35mm) datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 6.5V 150W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 75W datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X35MM L-TAB T412 datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X20MM R-TAB T766 datasheet.pdf
FIXED IND 68UH 520MA 868 MOHM datasheet.pdf
IC AC POWER SWITCH 800V SCR SSIP datasheet.pdf