Bourns Inc. CRM1206-FX-4750ELF
CRM1206-FX-4750ELF picture photo
Mfg. Part Number
CRM1206-FX-4750ELF
Brief Description
RES SMD 475 OHM 1% 1/2W 1206
Datasheet Download
CRM1206-FX-4750ELF.pdf
Availability of CRM1206-FX-4750ELF
QUANTITY
CRM1206-FX-4750ELF Order Process
Ship out your order
Specifications of CRM1206-FX-4750ELF
Internal Part NumberEIS-CRM1206-FX-4750ELF
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)475
Tolerance±1%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionThick Film
FeaturesCurrent Sense, Pulse Withstanding
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package1206
Size / Dimension0.122" L x 0.063" W (3.10mm x 1.60mm)
Height0.026" (0.65mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CRM1206-FX-4750ELF
Related LinksCRM1206-F, CRM1206-FX-4750ELF Datasheet, Bourns Inc. Distributor
CRM1206-FX-4750ELF Details Description
Related parts for CRM1206-FX-4750ELF
CAP ALUM 680UF 20% 10V RADIAL datasheet.pdf
IC VOLT REG W/SW & IGNIT 17-SIL datasheet.pdf
MOSFET N-CH 40V 80A IPAK datasheet.pdf
CONN RCPT 5POS BOX MNT W/SCKT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 85V 100W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 95V 200W datasheet.pdf
IC GATE NAND 1CH 2-INP SMV datasheet.pdf
CONN HOOD TOP DUAL SZ6 PG21 datasheet.pdf
Connector Socket 22 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
Connector Receptacle 24 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
CONN RCPT 2POS WALL MNT PIN datasheet.pdf